Udostępnianie informacji publicznej Ustawa z dnia 6 września 2001 o dostępie do informacji publicznej nakłada na organy administracji publicznej obowiązek udostępniania wszystkich informacji o sprawach publicznych, zwanych dalej informacjami publicznymi. Wyjątek stanowią informacje niejawne.
Prawo do informacji publicznej obejmuje uprawnienia:
- uzyskania informacji publicznej, w tym informacji przetworzonej w takim zakresie, w jakim jest to szczególnie istotne dla interesu publicznego,
- wglądu do dokumentów urzędowych,
- dostępu do posiedzeń kolegialnych organów władzy publicznej pochodzących z powszechnych wyborów
Prawo dostępu do informacji publicznej przysługuje każdej osobie.
Udostępnianie informacji publicznej następuje w drodze:
- ogłaszania w internetowym Biuletynie Informacji Publicznej,
- udostępniania na wniosek osoby zainteresowanej,
- wyłożenia w powszechnie dostępnym miejscu,
- wstępu na posiedzenia organów władzy publicznej pochodzących z powszechnych wyborów.
Informacja publiczna, która nie została udostępniona w Biuletynie Informacji Publicznej jest udostępniana na wniosek osoby zainteresowanej.
Wniosku o udostępnienie informacji publicznej nie trzeba uzasadniać.
Jeżeli informacja może być przekazana niezwłocznie, w formie ustnej lub pisemnej, osoba występująca o informację nie musi składać wniosku pisemnego. Ponowne wykorzystywanie informacji publicznej Ponowne wykorzystywanie informacji publicznej odbywa się przez wykorzystanie informacji publicznej udostępnionej na stronie BIP, udostępnionej w sposób inny niż w BIP, udostępnionej w centralnym repozytorium lub przekazanej na wniosek o ponowne wykorzystywanie informacji publicznej. Przekazanie informacji publicznej w celu jej ponownego wykorzystywania następuje na wniosek, w przypadkach gdy: - informacja publiczna nie została udostępniona w BIP lub w centralnym repozytorium, chyba że została udostępniona w inny sposób i zostały określone warunki jej ponownego wykorzystywania, - wnioskodawca zamierza wykorzystywać informację publiczną na warunkach innych niż zostały dla tej informacji określone. W Urzędzie Gminy w Zakrzewie udostępnianie informacji do ponownego wykorzystywania opiera się na zasadach wskazanych w ustawie z dnia 6 września 2001r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198 z późn. zm.) Rozdział 2a. Urząd Gminy nie ponosi odpowiedzialności za produkty i usługi wytworzone i wykonane na podstawie udostępnionej informacji publicznej. Ponosi odpowiedzialność tylko za treść przekazanej informacji publicznej. Urząd może nałożyć opłatę za udostępnienie informacji publicznej w celu ponownego wykorzystywania, jeżeli przygotowanie informacji w sposób wskazany we wniosku wymaga poniesienia dodatkowych kosztów art. 23c w/w ustawy. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 17 stycznia 2012r. w sprawie wzoru wniosku o ponowne wykorzystywanie informacji publicznej, ściśle określa wzór takiego wniosku. W celu ułatwienia dostępu do ponownego wykorzystywania informacji publicznej poniżej zamieszczony został wzór wniosku do pobrania.
Wniosek o udostępnienie informacji publicznej Wniosek o ponowne wykorzystywanie informacji publicznej |